Transformatory do użytku indywidualnego

Transformatory mają znacznie szersze zastosowanie. W niniejszy artykule przyjrzymy się urządzeniom które mogą być stosowane w środowisku domowym oraz małych zakładach pracy.

Transformatory do użytku indywidualnego

Transformatory oświetleniowe toroidalne są to urządzenia które mają na celu zmniejszenie napięcia ze standardowych 230V do 24 lub 12V. Mają bardzo szerokie zastosowanie. Korzysta się z nich w warsztatach samochodowych. Mechanik podczas wykonywania napraw w kanale samochodowym korzysta z oświetlenia zewnętrznego. Dla swojego bezpieczeństwa lepiej jest obniżyć napięcie z 230 na 24V lub nawet na 12V. O ile 230V. O ile bezpośredni kontakt z napięciem 230V może być szkodliwy dla życia i zdrowia, o tyle napięcie 24V jest bezpieczne. Transformator toroidalny jednofazowy służy zatem do zasilania oświetlenia. Są chętnie stosowane, bo w zasadzie nie ma się w nich co zepsuć. Zwłaszcza, gdy występuje bezpiecznik termiczny.

Puszki elektryczne stosowane są przy montażu instalacji elektrycznych w budynkach. Wyróżnia się kilka rodzajów puszek elektrycznych: puszki instalacyjne do płyt gipsowych (płyty k-g są niezwykle popularne np. przy montażu ścianek działowych). Puszki instalacyjne podtynkowe – najpopularniejszy rodzaj. Występują w kilku formach, kolorach i rozmiarach.

W każdym domu i mieszkaniu powinna znajdować się rozdzielnice. Rozdzielnice jak sama nazwa wskazuje, przyjmuje napięcie z zewnątrz oraz rozdziela je dalej na poszczególne pomieszczenia.

Występuje kilka rodzajów rozdzielnic: rozdzielnica puste i wyposażone, rozdzielnice modułowe z przydymioną szybką.

Elektryk podczas montażu wykorzystuje szereg listew i złączek. Najczęściej są to złączki kablowe oraz szybkozłączki samozaciskowe, które wymiernie skracają czas montażu, znacznie go upraszczając.