Bezpiecznik przepięciowy – kiedy należy stosować?

Bezpiecznik przepięciowy – kiedy należy stosować

Bezpiecznik przepięciowy typu B+C jest niezbędny w każdym domku 1- rodzinnym. Czym należy się kierować przy jego wyborze? Zwłaszcza że nie są to tanie rzeczy.

Do montażu ochrony przepięciowej zobowiązują przepisy. W większości przypadków przyczyną powodującą przepięcia w sieci elektrycznej są pioruny. Pierwszą linią ochrony jest instalacja odgromowa, drugą i zwykle ostatnią ograniczniki przepięć.

Jaki bezpiecznik przepięciowy wybrać?

Cóż, na rynku jest ich ogromny wybór. Ostateczny model powinien spełniać pewne określone kryteria. W przypadku linii napowietrznych SPD obowiązkowo powinien posiadać człon odcinający w postaci iskiernika. Zamontowanie zbyt słabego bezpiecznika przepięciowego to narażanie się na poważne usterki, a nawet pożar! Dlatego tak istotne jest, aby dobrać odpowiedni model oraz nie iść w chińszczyznę, bo w ich przypadku nie możemy mieć pewności co do jakości warystora, jakości zabezpieczeń termicznych.

Przyzwoity bezpiecznik przepięciowy to koszt w okolicach od 1000 zł w górę. Istnieją także dodatkowe akcesoria jak beziskrowe ograniczniki przepięć które chronią urządzenia elektroenergetyczne przed skutkami przepięć atmosferycznych i łączeniowych.

Wielu inwestorów decyduje się na oszczędność, rezygnuje z ich montażu. Moim zdaniem jest to błąd, bo w domach użytkujemy wiele sprzętów, które cechują się dużą wrażliwością na nagłe skoki napięcia. Mam tutaj na myśli telewizory, komputery, nowoczesne systemy oświetleniowe czy nawet pralki, lodówki oraz kuchenki mikrofalowe.

To, co cieszy, że świadomość konieczności ich instalacji jest bardzo duża. Jak już kupujemy, to nie sugerujemy się ceną takiego bezpiecznika, a raczej parametrami technicznymi, producentem, projektem oraz obowiązującymi normami. Jak pokazują badania, jedynie 5% inwestorów sugeruje się ceną.