Ile kosztuje instalacja elektryczna do domu?

Ile kosztuje instalacja elektryczna do domu

Montaż instalacji elektrycznej w domu może nie jest tak spektakularny, jak to ma miejsce w przypadku innych instalacji, ale bez dwóch zdań jest jednym z istotniejszych. Zaprojektowanie oraz poprawne zamontowanie może uchronić inwestora przed wieloma nieprzyjemnymi zdarzeniami w przyszłości. Instalacje elektryczne montuje się, po osiągnięciu stanu deweloperskiego zamkniętego (a więc mury, stolarka okienna i drzwiowa oraz dach).

Koszt montażu instalacji elektrycznej uzależniony jest od tego, co chcemy użytkować w naszym przyszłym domu. A więc, czy tylko oświetlenie, zasilanie sprzętu RTV i AGD czy oprócz tego sterowanie alarmem i automatyką w budynku, ogrzewanie powietrza i wody oraz inne tego typu funkcjonalności. Projekt instalacji elektrycznej powinien być wcześniej zdefiniowany i wyceniony, jeszcze na etapie projektowania w biurze architektonicznym. W statystycznym domu jednorodzinnym wystarczy od 12 do 16kW. No, chyba że planujemy ogrzewanie czy podgrzewanie elektryczne, wtedy trzeba tą wartość pomnożyć nawet przez 2. Istnieją dwa rodzaje przyłączy elektrycznych. Napowietrzne, które są tańsze, ale częściej wybierane są gruntowe, które są droższe, ale za to bezpieczniejsze.

O czym należy pamiętać, montując instalacje elektryczne?

Niezwykle dobrym pomysłem jest sfotografowanie całej instalacji jeszcze przed położeniem tynków. Ma to znaczenie zwłaszcza przy pracach wykończeniowych, aby montażu wieszaków i innych akcesoriów. Nikt przecież nie chce przebić kołkiem przewodu czy rury.

Warto także wystąpić o większe moce niż zostało to nam wyliczone, bo nigdy nie wiemy ile będziemy jej zużywali w przyszłości. Jeżeli chcielibyśmy w przyszłości wymienić instalację elektryczną, warto zamontować ja w rurkach zwanych peszlami Zanim położone zostaną tynki, powinniśmy upewnić się na 100%, że cała instalacja elektryczna została zamontowana w 100%. Później nie ma już odwrotu. Ilość gniazd powinna być większa. W przedpokoju może wystarczyć jedno, ale w kuchni czy pokojach ich liczba może dochodzić nawet do 10. Dużą popularnością cieszą się gniazdka ABB, Berker, Gira czy Karlik. Jest to osprzęt wysokiej klasy i polecany przez architektów.

Instalacja alarmowa

Instalacja elektryczna to coraz częściej także obsługa systemu alarmowego. Obsługa i zasilenie modułu zarządzania alarmem (manipulator), czujników ruchu (podczerwieni), czujników dźwięku czy czujników czadu i pożaru powinno zostać zaprojektowane i rozlokowane na długo przed samym montażem. Czujniki powinny mieć oddzielne połączenie z centralą.