Zasilanie awaryjne w domu przy pomocy agregatu prądotwórczego

Zasilanie awaryjne w domu przy pomocy agregatu prądotwórczego

Napięcie sieciowe jest tym bardziej awaryjne i zawodne im dalej trzeba je dostarczyć od źródła. Z pomocą przychodzą agregaty prądotwórcze, których wybór na rynku jest naprawdę duży.

Podział prądnic

Agregaty prądotwórcze można podzielić na kilka kategorii:

  1. Agregaty 1-fazowe;

  2. Agregaty 3-fazowe

  3. Agregaty benzynowe;

  4. Agregaty z silnikiem diesla;

Agregat 1-fazowy czy 3-fazowy?

W większości przypadków klienci decydują się na zakup 1-fazowej prądnicy zasilanej silnikiem benzynowym. Urządzenia te powinny być wyposażone w systemy stabilizacji napięcia. Będą to więc cyklokonwerter, systemy typu D-AVR oraz i-AVR. Pierwszy to cyfrowy automatyczny regulator napięcia a drugi to inteligentny automatyczny regulator napięcia. Funkcja ta jest o tyle istotna, że na bieżąco monitoruje, oraz koryguje napięcie oraz częstotliwość wychodzącą z agregatu.

Jaki agregat wybrać?

Agregaty do użytku domowego, a więc powinny zasilać przede wszystkim urządzenia domowe. Na potrzeby tego artykułu przygotuję symulację. Zsumuję moc urządzeń, które mają być zasilane oraz policzę jaki agregat będzie najlepszy do ich zasilania.

  • oświetlenie: 200W;

  • lodówkozamrażarka: 150W;

  • automatyka do pieca: około 300W;

  • podgrzewanie wody: 1000W;

  • komputer i telewizor: 200W;

  • inne: 200W;

Czyli podsumowując wychodzi około 2000W. Zawsze warto wybrać o przynajmniej 30% a najlepiej 40% mocniejszy agregat, z tego względu, aby silnik nie musiał cały czas pracować na 100%. Przy takim zapotrzebowaniu warto więc szukać agregatu od 3kW w górę.

Specyfikację tych urządzeń można znaleźć w sklepie EG System: https://www.egsystem-sklep.pl/agregaty-pradotworcze-c-127.html