Jakie narzędzia są niezbędne dla elektryka?

Fachowiec od elektryczności zawsze jest poszukiwany, bo w końcu zawsze może się zdarzyć jakaś awaria. I jeśli nie chcesz spowodować zwarcia, to wzywasz specjalistę. W przeciwieństwie do lekarza, elektryk może skutecznie pomóc samemu sobie, ale aby się to stało, potrzebuje co nieco narzędzi. Zobaczmy, co powinno znajdować się wśród „zabawek” każdego speca.

Wkrętak izolowany

Jedno z najbardziej podstawowych narzędzi, obowiązkowe wyposażenie dla profesjonalisty i amatora. Gniazdka, łączniki i wiele innych urządzeń elektrycznych wymaga ich przykręcenia, a do tego celu najlepiej zaopatrzyć się we wkrętak izolowany. A jeszcze lepiej w cały ich zestaw. Uchwyt wykonany jest z tworzywa, które ułatwia pracę i sprawia, że narzędzie zawsze pewnie leży w dłoni. Jednak przede wszystkim gwarantuje on bezpieczeństwo: chroni przed porażeniem prądem o napięciu aż do 1000 woltów, co jest potwierdzone specjalną homologacją na uchwycie.

Multimetr

Multimetr albo inaczej miernik to urządzenie pozwalające na szybkie i łatwe dokonywanie testów i pomiarów. Do jego podstawowych możliwości należy pomiar napięcia elektrycznego, natężenia i oporu elektrycznego w obwodzie. Przydaje się w wielu sytuacjach, stąd nawet osoby nie związane z zawodem elektryka posiadają to urządzenie. Bardziej zaawansowane jego wersje są wzbogacone o rozszerzone możliwości.

Szczypce

W zawód elektryka wpisane jest cięcie przewodów. A do tego celu służą szczypce. Profesjonalny zestaw szczypiec to nie tylko lepsza opinia o fachowcu. Właściwe szczypce służą do przecinania przewodów o różnej grubości i w różnej izolacji. Zwykły nóż na ogół nie podołałby takiemu wyzwaniu. Oprócz trwałości i doskonałych materiałów kluczową sprawą jest izolowany uchwyt. Zgodnie z surowymi normami bezpieczeństwa szczypce izolowane zapewniają ochronę przed porażeniem aż do 1000 woltów.

Ściągaczka do izolacji

Jeżeli obcinasz przewody, to musisz zdjąć z nich fragment izolacji. Jeżeli skracasz je profesjonalnymi szczypcami, to warto mieć automatyczną ściągaczkę do izolacji. To ważne w wyposażeniu każdego elektryka urządzenie umożliwia pracę nad przewodami o polu przekroju od 0,5 mm2 do 4 mm2.

Taśma izolacyjna

Czasami trzeba połączyć ze sobą dwa przewody lub zabezpieczyć końcówkę. Do tego celu przyda się taśma izolacyjna. A czy jest coś jeszcze skuteczniejszego? Tak, to izolacja odporna na mróz i promieniowanie UV. Oprócz świetnych właściwości izolujących i znakomitej wytrzymałości, taśma ta sprawdza się nawet w temperaturze -18 stopni Celsjusza. Jest też niewrażliwa na promienie UV i ma właściwości samogasnące.

Torba narzędziowa

Torba na narzędzia przydaje się każdemu bez wyjątku. Narzędzia powinny być przechowywane w dobrych warunkach, a także bezpiecznie transportowane. Torba narzędziowa wykonana z twardej i grubej skóry naturalnej jest odporna na wilgoć i uszkodzenia. Dzięki niej Twój zestaw narzędzi zawsze będzie w idealnym porządku.